Poštovani, poštovane,

Ljubazno molim informaciju o mogućnosti sudjelovanja građana i građanki u planiranju gradskog proračuna:

1. Primjenjuje li se participativno budžetiranje u planiranju proračuna?
2. Ako da, kada je ova praksa uvedena?
3. Koliki je udio proračuna (iznos ili postotak) predviđen za participativno budžetiranje?
4. Koji je postupak uključivanja građanki i građana u participativno budžetiranje?

Unaprijed zahvaljujem na informacijama.

S poštovanjem,
Sara Maksimović

Za: Grad Zadar

Molim proslijedite ovo službeniku za informiranje.

Obraćam se sa zahtjevom da požurite postupak u tijelu javne vlasti Grad Zadar koje se bavi mojim zahtjevom za pristup informacijama 'Participativno budžetiranje'.

S poštovanjem,

Sara Maksimović

Ivana Dadic, Grad Zadar

Poštovana,

Prosljeđujem odgovor na vaš upit:

KVARTipo je inicijativa Grada Zadra za uključivanjem građana u participativno budžetiranje koju je Grad Zadar počeo primjenjivati 2021. godine s razdobljem implementacije u 2022/2023. godini. Ono obuhvaća podnošenje prijedloga malih komunalnih akcija od strane građana grada Zadra, obradu pristiglih prijedloga te organizaciju javnih tribina i glasovanja. U pripremi je novi postupak za nadolazeće razdoblje.
Male komunalne akcije mogu predlagati građani s administrativnog područja Grada Zadra.
Predviđeni budžet za realizaciju predloženih malih komunalnih akcija u proračunu Grada Zadra iznosio je 4.000.000,00 HRK (530.891,23 eura) raspodijeljenih po mjesnim odborima sukladno kriterijima: broj domaćinstava (obveznika komunalne naknade) i razina komunalne opremljenosti mjesnih odbora.
Radi se o budžetu koji je izdvojen iz sredstava iz pet različitih odjela - Upravni odjel za komunalne djelatnosti i zaštitu okoliša, Upravni odjel za kulturu i šport, Upravni odjel za gospodarstvo, obrtništvo i razvitak otoka, Upravni odjel za prostorno uređenje i graditeljstvo te Upravni odjel za gradsku samoupravu i opće poslove.

Glavna načela ovakve vrste budžetiranja jesu:
• izravno sudjelovanje i dostupnost svim zainteresiranim članovima zajednice,
• transparentnost procesa i
• deliberacija odnosno sučeljavanje argumenata kao osnovna metoda odlučivanja.

U sklopu participativnog budžetiranja predlažu se i izvode male komunalne akcije koje se provode na područjima mjesnih odbora s ciljem podizanja kvalitete življenja građana odnosno poboljšanja komunalnog standarda i ujednačavanja standarda opremljenosti mjesnih odbora.
Definirane male komunalne akcije su:
I. Zamjena ili postavljanje uređaja javne rasvjete (zamjena dotrajalih mreža ugradnjom novih stupova i kompletne instalacije, također i progušćivanje postojećih mreža ugradnjom dodatnih stupova, kablova i svjetiljki s potrebnim priborom)
II. Sanacija manjih deponija
III. Uređenje (održavanje) izgrađenih nerazvrstanih cesta (kolnika, parkirališta, nogostupa)
IV. Postavljanje vertikalne signalizacije (prometnih znakova, putokaznih ploča, naziva ulica) na nerazvrstanim cestama
V. Dopuna svjetlosne signalizacije (treptača i sl.) na nerazvrstanim cestama
VI. Postavljanje zaštitnih ograda i branika
VII. Postavljanje horizontalne signalizacije(iscrtavanje oznaka na kolniku), pješački prijelazi, parkirna mjesta, zaustavne crte, razdjelne linije, strelice, „STOP“ natpisi na nerazvrstanim cestama
VIII. Uređenje dječjih igrališta
IX. Postavljanje autobusnih čekaonica
X. Postavljanje komunalne opreme (klupa, koševa, stalaka za bicikle)
XI. Uređenje javnih zelenih površina
XII. Uređenje pješačkih staza i pješačkih zona (nogostupa, stepeništa, prolaza)
XIII. Postavljanja športske opreme (koševi, golovi, mrežice I sl.)
XIV. Postavljanje sprava za vježbanje na otvorenom
XV. Dohrana plaža (opremanje i uređenje)
XVI. Izgradnja ogradnih zidića
XVII. Uređenje trgova (zelenilo, oprema)
XVIII. Opremanju i uređenju prostorija mjesnih odbora (nabavka namještaja, informatičke opreme, televizora, zvučnika, video projektora, zabavnih sadržaja, postavljanje klupa i stolova)
XIX. Projektiranje (primjer - dječjih igrališta pa realizacija može ići u drugoj proračunskoj godini - ako građani odluče tako glasati)

DODATNO ZA OTOKE
I. Sanacija postojećih poljskih, šumskih i protupožarnih putova u vlasništvu Grada Zadra
II. Sanacija postojećih mjesnih putova (ulica) u otočnim naseljima u vlasništvu Grada Zadra
III. Sanacija postojećih objekata javne i društvene infrastrukture ( Društveni domovi, DVD domovi, bivše zgrade škola, TIC-evi I sl.) u vlasništvu Grada Zadra
IV. Opremanje postojećih objekata javne i društvene infrastrukture (Društveni domovi, DVD domovi, bivše zgrade škola, TIC-evi i sl.) u vlasništvu Grada Zadra
V. Unaprjeđenje WI-FI mreže na otocima

Faze provedbe inicijative „KVARTipo“ obuhvaćaju:
1. Objava poziva i zaprimanje prijedloga
2. Evaluacija i provjera prihvatljivosti zaprimljenih prijedloga
3. Odlučivanje i odabir na javnim tribinama po mjesnim odborima
4. Realizacija odabranih malih komunalnih akcija

Po završetku prve faze, drugi korak je financijsko-tehnička evaluacija svakog pristiglog projekta. Djelatnici ranije spomenutih komunalnih odjela sukladno vrsti prijedloga rade procjenu troška i izvedivosti svih prijedloga građana. U ovoj fazi definira se koji su prijedlozi uopće izvedivi, ulaze li u financijski okvir projekta te spadaju li u nadležnost Grada.

Na javnim tribinama organiziranima u mjesnim odborima dobrodošli su svi zainteresirani građani koji žive u tom mjesnom odboru (dakle, ne samo oni koji su slali prijedloge), a na kojima se predstavljaju prijedlozi i troškovnici svih pristiglih prijedloga po mjesnom odboru. Za vrijeme tribine, predstavnici Grada objašnjavaju sve prijedloge pojedinačno te su dostupni građanima za sva pitanja. Naposljetku se održava glasovanje te se oni prijedlozi s najviše glasova građana, a koji ulaze u financijski okvir projekta, odabiru za izvođenje u sklopu proračunskih sredstava. Pristigli prijedlozi po mjesnim odborima objavljuju se uoči samih tribina kako bi građani mogli vidjeti što će im biti na raspolaganju za glasovanje te se objavljuje zapisnik / izvještaj sa svake pojedinačne tribine na web stranicama Grada Zadra i društvennim mrežama. Dodatan benefit javnih tribina je i prilika za edukaciju građana o razinama nadležnosti, troškovima malih komunalnih investicija, načinu raspodjele proračunskog novca i slično.

Male komunalne akcije mogu se predlagati na 5 načina: OSOBNO – preuzeti, ispuniti i ubaciti obrazac u označenu kutiju postavljenu na ulazu u gradsku upravu (Narodni trg 1, 23000 Zadar), POŠTOM – preuzeti, ispuniti i poslati obrazac na adresu Grada Zadra (Narodni trg 1, 23000 Zadar) s naznakom „KVARTipo“, PUTEM E-MAILa – preuzeti, ispuniti i poslati obrazac na službenu e-mail adresu projekta ([e-mail adresa]), PUTEM ONLINE OBRACA dostupnog na sljedećoj poveznici: https://bit.ly/3lriQ3T, PUTEM PLATFORME eZadrani – obvezna prijava putem NIAS sustava.

S poštovanjem,

Ivana Dadić
voditeljica odsjeka za informiranje i odnose s građanstvom

Grad Zadar
Ured gradonačelnika
Narodni trg 1
23 000 Zadar

Tel: + 385 23 208 173
Mob: + 385 99 312 1075
www.grad-zadar.hr
[e-mail adresa]

prikazati citirane dijelove

Za: Ivana Dadic

Poštovana,

Puno hvala na odgovoru.

Srdačno,
Sara Maksimović