Izlov plavog raka
Za: Ministarstvo poljoprivrede, Zagreb
Zahtijevam pristup informaciji koliki je komercijalni izlov plavog raka u Hrvatskoj po godinama 2018-2023.
S poštovanjem,
Miroslav Mađarić
Za: Ministarstvo poljoprivrede, Zagreb
Kasnite s ovim odgovorom! Molim odgovoriti u roku od 5 radnih dana. U protivnom ću se žaliti Povjerenici za informiranje!
S poštovanjem,
Miroslav Mađarić
Poštovani,
podaci u gospodarskom ribolovu za plavog raka se evidentiraju od 9. ožujka
2020. godine i niže su podaci koje posjedujemo o iskrcaju plavog raka u RH
2020-2023.
Godina Količina iskrcaja (kg)
2020. 1.009,6
2021. 497,4
2022. 3.218,5
2023. 4.051,1
S poštovanjem,
Marina Gostrec
Službenica za informiranje
[1]cid:[email protected] Ministarstvo
poljoprivrede
Ministry of
Agriculture
Ulica grada Vukovara 78
10000 Zagreb
Hrvatska/Croatia
Tel: +385 1 6106 034
Fax: +385 1 6109 200
E-pošta: [2][e-mail adresa]
Web-adresa: [3]www.poljoprivreda.gov.hr
Za: pristupinfo
Poštovana gđo. Gostrec!
Zahvaljujem Vam na ovom sadržajnom odgovoru, čak je i na vrijeme, čestitam!
Ovi podaci otvaraju ipak neka dodatna pitanja, kao u pogledu količine, tako i u pogledu formalnosti.
PITANJE U SVEZI količine: Navedene su BEZNAČAJNE, grubo rečeno to je u prosjeku 10 kg DNEVNO, 50 komada. Molim da ovo TJV omogući pristup informacijama o aktivnostima da se komercijalno korištenje plavog raka višestruko poveća, ostvarujući ekonomsku i okolišnu korist?
PITANJE U SVEZI FORMALNOSTI: plavi rak je invazivna vrsta. Isti se "iskrcava" (za preradu, tržnice ili restorane) isključivo živ. To proturječi Pravilniku o invazivnim i stranim vrstama, na čijem se popisu plavi rak ne nalazi, dakle, za "stavljanje u promet" je potrebna posebna dozvola ministarstva gospodarstva. Isto TJV tvrdi kako do sada nije imalo zahtjeva za dozvole za stavljanje plavog raka u promet, kako je predviđeno predmetnim Pravilnikom. Molim staviti na raspolaganje informacije o aktivnostima u pogledu ispunjenja predmetnih formalnosti.
S poštovanjem,
Miroslav Mađarić
Za: pristupinfo
Prethodni dodatni zahtjev za pristup informacijama dopunjujem sa sljedećim:
"Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja, Zagreb 11. Ožujak 2024.:
• Plavi rak kao invazivna strana vrsta sukladno kriterijima iz navedenog Pravilnika nije mogao biti uvršten među vrste koje se mogu stavljati na tržište jer plavi rak predstavlja ekološki rizik…
• Ministarstvo do sada nije zaprimilo niti jedan zahtjev vezan za komercijalno korištenje plavog raka."
(https://imamopravoznati.org/request/prim... )
Dakle, odgovor ovog TJV o izlovu skoro 10 tona plavog raka je u neposrednom proturječju s činjenicom da se takav "iskrcaj" (i slijedno stavljanje na tržište) nije niti smio dogoditi, budući da je prekršen predmetni Parvilnik.
S poštovanjem,
Miroslav Mađarić
Poštovani g. Mađarić,
važno je istaknuti da, ukoliko se na tržište stavlja plavi rak koji nije u živom stanju, ne postoje posebni zahtjevi od strane Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja.
Prema povratnoj informaciji zaprimljenoj od strane Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja to tijelo nije zaprimilo niti jedan zahtjev za izdavanje dopuštenja, sukladno odredbama članka 12. Zakona o sprječavanju unošenja i širenja stranih te invazivnih stranih vrsta i upravljanju njima (Narodne novine, br. 15/2018 i 14/2019).
Dodatno, prema službenoj evidenciji prve prodaje Ministarstva poljoprivrede, u prodajnim listovima nisu zabilježene količine plavog raka koje su na tržište prve prodaje plasirane u živom stanju.
S poštovanjem,
Marina Gostrec
Službenica za informiranje
Ministarstvo poljoprivrede
Ministry of Agriculture
Ulica grada Vukovara 78
10000 Zagreb
Hrvatska/Croatia
Tel: +385 1 6106 034
Fax: +385 1 6109 200
E-pošta: [e-mail adresa]
Web-adresa: www.poljoprivreda.gov.hr
Za: pristupinfo
Ranije je ovo TJV u svojem odgovoru navelo da je izlovljeno po nekoliko tona plavog raka godišnje. Sada ste naveli da nije zabilježen izlov plavog raka koji je stavljen na tržište u živom stanju. Iz toga zaključujem kako se sva izlovljena količina usmrćena odmah po izlovu i takva stavljena na tržište.
To oštro proturječi dobrim praksama stavljanja na tržište plavog raka, gdje se prema procjenama gčlobalno najmanje 50 % stavlja na tržište u živom stanju. Zahtijevam pristup informacijama o ovom omjeru u nas, te o provedenim nadzorima, jer još nitko nije tražio dozvolu Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja za stavljanje na tržište ŽIVIH jedinki plavog raka.
Ovdje informacija o udjelu stavljanja na tržište živi/usmrćeni:
"Precizne statistike o udjelu plavog raka koji se stavlja na tržište u živom stanju variraju ovisno o regiji, tržišnim uvjetima i praksi ribarskih industrija. Međutim, postoje opće informacije koje mogu dati okvirnu procjenu:
1. **Sjedinjene Američke Države:**
- U SAD-u, plavi rak je vrlo tražen, osobito na istočnoj obali, gdje je dio kulturne i kulinarske tradicije. Procjenjuje se da značajan dio plavih rakova ulovljenih u zaljevu Chesapeake ide na tržište u živom stanju. Prema podacima iz ribarstva, veliki dio ulova (čak 60-70%) plasira se živ, kako bi se osigurala kvaliteta mesa i zadovoljile preferencije potrošača.
2. **Europa:**
- U Europi, gdje je plavi rak invazivna vrsta, ribarstvo i potražnja za ovim rakom su manji nego u SAD-u. Međutim, s povećanjem svijesti o plavom raku kao kulinarskoj delikatesi, raste interes za plasiranje živih rakova na tržište. U Italiji, primjerice, dio ulova ide živim restoranima i ribarnicama, ali točan postotak može varirati.
3. **Azija:**
- Na azijskom tržištu, živi plavi rak je vrlo cijenjen. Posebno u Kini i drugim azijskim zemljama, gdje su živi morski plodovi preferirani zbog svježine. Stoga se značajan dio plavih rakova plasira na tržište u živom stanju, često preko složenih logističkih lanaca koji omogućuju transport živih rakova na velike udaljenosti.
4. **Australija i Novi Zeland:**
- U Australiji i Novom Zelandu, gdje plavi rak nije autohtona vrsta, ali se može naći u nekim dijelovima, dio ulova se također plasira živ, posebno za izvoz na azijska tržišta.
Općenito, može se procijeniti da se globalno između 50-80% plavih rakova stavlja na tržište u živom stanju, ovisno o regiji i lokalnim praksama. To omogućuje očuvanje kvalitete mesa i ispunjavanje preferencija potrošača za svježim morskim plodovima. Točne statistike mogu varirati, ali trend prema plasiranju živih rakova ostaje snažan zbog ekonomske isplativosti i potražnje tržišta."
S poštovanjem,
Miroslav Mađarić
Za: Ministarstvo poljoprivrede, Zagreb
Molim proslijedite ovo službeniku za informiranje.
Obraćam se sa zahtjevom da požurite postupak u tijelu javne vlasti Ministarstvo poljoprivrede, Zagreb koje se bavi mojim zahtjevom za pristup informacijama 'Izlov plavog raka'.
Vaš odgovor je trebao stići danas!
Potpuna povijest mog zahtjeva za pristup informacijama i sva korespondencija dostupna je javno na ovoj internetskoj adresi: https://imamopravoznati.org/request/izlo...
S poštovanjem,
Miroslav Mađarić
Za: pristupinfo
Svjetska iskustva su da se najmanje 50 % plavog raka stavlja na tržište u živom stanju. U ranijem odgovoru ovog TJV je rečeno da je u protekle 4 hgodine zabilježemo oko 10 tona izlova. Sve te jedinke su bile usmrćene prije stavljanja na tržište, ili se stavljanje jedinki na tržište u živom stanju jednostavno prikriva?
S poštovanjem,
Miroslav Mađarić
We work to defend the right to FOI for everyone
Help us protect your right to hold public authorities to account. Donate and support our work.
Donate Now